Vodite računa o sebi tokom onkološkog lečenja
Održavanje dobrog zdravstvenog stanja tokom primene onkološke terapije, uključujući i imunoterapiju, je veoma važno. U ovom delu ćete naći savete kako da budete dobro tokom lečenja, fizički i mentalno.









Adekvatna ishrana
Trudite se da jedete zdravu i raznovrsnu hranu. Sa svojim timom razgovarajte o ishrani, pitajte da li postoje neke namirnice koje treba izbegavati dok primate imunoterapiju, ili tokom eventualnih neželjenih efekata. Ukoliko je potrebno, uputiće Vas nutricionisti.Unosite dovoljnu količinu tečnosti
Tokom lečenja je važno da unosite dovoljnu količinu tečnosti, naročito vode.
Možete uzimati sok od jabuke, čajeve bez kofeina, kafu bez kofeina ili bistre supe. Ukoliko imate mučninu, povraćate ili imate proliv, trebalo bi da unosite i više tečnosti, kako biste nadoknadili ono što gubite.
Možda ćete dobiti savet da uzimate neki vitaminski preparat ili minerale kao dodatak, ali svakako nemojte uzimati nijedan preparat pre konsultacije sa lekarom ili sestrom.
Spavajte dovoljno i redovno
Redovan i kvalitetan san je veoma važan za Vaše fizičko i mentalno stanje.
Održavajte vlažnost kože
Sam tumor kao i terapija koja se koristi u lečenju mogu dovesti do pojave suve kože, koja se peruta, svrbi ili puca.
Stoga je važno održavati higijenu kože i koristiti neutralne, blage sapune i kreme koji neće dovesti do iritacije, naročito ukoliko imate neki neželjeni efekat terapije na koži, kao što su svrab ili osip.
Brinite i o svom mentalnom zdravlju
Maligna bolest utiče i na mentalno zdravlje. Važno je da imate sa kim da popričate kada Vam je potrebno, pa može biti korisno priključiti se nekoj Grupi za podršku pacijentima u Vašem gradu ili preko interneta.
Nastavite da se bavite stvarima koje volite i budite fizički aktivni koliko god možete. Obratite se svom lekaru/medicinskoj sestri ukoliko primetite da ste bezvoljni ili anksiozni. Mentalno zdravlje je podjednako važno kao i fizičko. Možda će Vam biti korisno da pratite putem neke vrste dnevnika svoje simptome, kako fizičke tako i psihičke, kako biste na vreme primetili ukoliko dođe do značajnih promena i tada se obavezno obratite svom lekaru/medicinskoj sestri.
Budite aktivni
Fizička aktivnost će Vam pomoći da imate više energije i da se generalno bolje osećate, fizički i mentalno. Razgovarajte sa svojim timom o vrsti fizičke aktivnosti kojom možete da se bavite.
Tip aktivnosti kojom ćete moći da se bavite zavisi od nekoliko stvari, same bolesti, Vašeg celokupnog zdravstvenog stanja, vrsti terapije koju primate i eventualnim neželjenim efektima. Nemojte preterivati sa aktivnostima, naročito tokom onih dana kada se ne osećate najbolje.
Perite zube
Održavanje higijene usne duplje je veoma važno. Obavezno recite svom lekaru/medicinskoj sestri ukoliko primetite krvarenje desni, ranice (afte) u ustima, obloženost jezika ili zubobolju. Ukoliko je moguće, zube perite bar dva puta dnevno, a izmedju pranja koristite tečnost za usnu duplju bez alkohola.Potražite podršku
Ukoliko Vam je potrebna, potražite i prihvatite podršku članova porodice i prijatelja. Oni Vam mogu pomoći u obavljanju kupovine ili kućnih poslova koji su Vam možda naporni.Razgovarajte sa svojim timom
Obratite se svom timu ukoliko imate bilo kakva pitanja ili nedoumice u vezi svoje bolesti ili lečenja.
Svaki zdravstveni radnik koji se na bilo koji način bavi Vašim zdravljem, uključujući i Vašeg zubara i izabranog lekara, treba da zna da primate imunoterapiju.
Uvek imajte uz sebe kontakt podatke svog onkologa ili medicinske sestre/tehničara, kako bi drugi zdravstveni radnik kod koga se nadjete mogao da ih kontaktira.
Nekoliko saveta ukoliko se pojave promene na koži ili proliv
Ukoliko primetite promene na koži:
- Odmah recite svom onkologu/medicinskoj sestri
- Održavajte kožu čistom i suvom
- Izbegavajte sve što bi moglo da iritira kožu kao što su parfemi ili mirišljavi sapuni
- Ne izlažite se suncu. Stavite šešir i nosite duge rukave/nogavice kada ste napolju
- Tražite preporuku od svog lekara za primenu nekog preparata koji će umiriti kožu
Ukoliko dobijete proliv:
- Odmah recite svom onkologu/medicinskoj sestri
- Uzimajte više tečnosti nego obično kako biste nadoknadili tečnost koju gubite
- Izbegavajte hranu bogatu vlaknima, kao što su integralne žitarice
- Izbegavajte mleko i mlečne proizvode
- Nemojte na svoju ruku da uzimate bilo koji lek za zaustavljanje proliva, već se konsultujte sa svojim lekarom/sestrom
Ne zaboravite da svaki simptom, čak i ako ovde nije naveden, obavezno prijavite lekaru/medicinskoj sestri kako bi mogli što pre da Vam propišu odgovarajuću terapiju ili da Vas upute drugom specijalisti.
Pratite svoje stanje
Tokom primene imunoterapije jako je važno da pratite svoje stanje odnosno osluškujete svoje telo. Vi najbolje poznajete sebe, stoga je važno da svom lekaru/medicinskoj sestri prijavite bilo šta što Vam se učini neobično u vezi sa Vašim zdravstvenim stanjem.

Možda će Vam biti korisno da vodite ,,dnevnik“ svog stanja i beležite svaki simptom koji osetite. Na taj način će i Vama i Vašem lekaru biti lakše da pratite Vaše stanje i da na vreme primetite svaku promenu koja može biti važna.
Šta da unosite u ovaj dnevnik?

Vaše opšte stanje tokom svakog dana, odnosno kako se osećate. Na ovaj način ćete moći da pratite da li se stanje poboljšava ili pogoršava. Možete da koristite skalu od 1 do 5 na sledeći način:
Ništa nisam mogao/la da radim jer sam se osećao/la jako loše
Osećao/la sam se loše, ali sam mogao/la da uradim ponešto
Povremeno sam se osećao/la loše, ali je bilo i perioda kada sam se osećao/la dobro, pa sam mogao/la dosta stvari da uradim
Nije bilo izraženijih simptoma te sam mogao/la da uradim većinu stvari koje sam hteo/la
Dobro sam se osećao/la i mogao/la sam da uradim sve što sam hteo/la
U ovaj dnevnik možete unositi:

Svaki simptom ili neželjeni efekat koji se javio i koliko je bio izražen
Na ovaj način možete da pratite simptome koji se javljaju, kada su se javili i njihovu težinu. I ovde možete da koristite navedenu skalu

Šta ste radili tokom dana
Šta ste mogli da uradite tokom svakog dana je dobar pokazatelj opšteg stanja.
Praćenje dnevnih aktivnosti i kako ste ih podneli Vam može pomoći da procenite da li preterujete sa njima ili možete da počnete da sa bavite i nekim lakšim oblikom vežbanja

Šta ste jeli
Na ovaj način ćete moći da procenite da li način ishrane možda utiče na pojavu nekih simptoma i neželjenih efekata

Kako ste spavali
Loš san ima značajan uticaj na Vaše opšte stanje. Ukoliko pratite kako spavate možete da procenite da li neke promene u ponašanju mogu da poboljšaju kvalitet sna. Pratite koliko dugo Vam treba da zaspite, da li se budite noću i koliko dugo spavate.
Možete da koristite skalu od 1 do 5 na sledeći način
Jako loše sam spavao/la. Mislim da nisam uopšte spavao/la
Loše sam spavao/la. Više vremena sam bio/la budan/na
Dobro sam spavao/la, ali sam ipak otprilike isto vremena bio/la i budan/na kao i u snu
Solidno sam spavao/la ali ipak ne neprekidno tokom cele noći
Odlično sam spavao/la, nisam se budio/la do jutra
Neželjeni efekti se mogu javiti bilo kada tokom primene imunoterapije, te je jako važno da ih prijavite svom lekaru/medicinskoj sestri čim se pojave.